Zabawy na piątek

Zabawa Dinozaury i ich cienie.

Kolorowe sylwety różnych dinozaurów, np.: stegozaurów, diplodoków, oraz ich czarne cienie

Rodzic kładzie przed dziećmi kolorową sylwetę dinozaura. Dziecko podaje jego nazwę i wypowiada się na temat jego wyglądu, a następnie dobiera pasujący do niej cień.

 Ćwiczenie oddechowe – Kolorowe dinozaury. Kolorowe sylwety różnych dinozaurów, dziurkacz, sznurek. Rodzic (przy pomocy dziecka) wykonuje dziurkaczem otwory w sylwetach dinozaurów. Dziecko przewlekają przez nie kawałki sznurka i go związują. Gotowe sylwety rodzic przywiązuje w dowolnych miejscach pokoju, na wysokości głowy dziecka. Dziecko spacerują w różnych kierunkach, w rytmie wystukiwanym lub wyklaskiwanym przez rodzica. Na hasło: Dinozaury! Podchodzi do sylwet nabiera powietrze nosem, wypuszcza je ustami, wprawiając dinozaury w ruch.

 Odciśnięte w bryle węgla

Zajęcia plastyczne – lepienie z masy solnej. •

Jeśli rodzic jest w posiadaniu to prezentuje bursztyn dziecku i powiada ciekawostki na temat jego powstania.

Odciśnięte w bryle węgla: podkładka i kawałek masy solnej lub plasteliny. Dziecko swobodnie bawi się masą solną: ugniata ją, spłaszcza, ponownie ugniata, przeciska przez palce, formuje z niej kule i na nowo ugniata. Przygotowują kilka placków, wybierają dowolne przedmioty (guziki, drobne przedmioty ) i wykonuje ich odciski. Rodzic rozmawia z dziećmi o tym, co właśnie wykonuje. Prace z masy solnej powinno się dodatkowo utrwalić, np. poprzez pieczenie ich w piekarniku, a potem polakierowanie.